Istnieje wiele czynników wpływających na przydatność zlewozmywaka. Jednym z ważniejszych jest rodzaj baterii kuchennej, która została w nim zainstalowana. Z uwagi na dużą ilość modeli dostępnych dla klienta, właściwy wybór nie jest łatwą decyzją.
Głównym zadaniem baterii zlewozmywakowej jest kontrolowanie intensywności i temperatury strumienia wody dostarczanego do naszego zlewu. Podstawowe cechy, które pozwalają nam rozróżnić poszczególne rodzaje baterii to ich umiejscowienie oraz sposób regulowania parametrów wody. Najpowszechniej spotykane są modele sztorcowe zwane również stojącymi, które są montowane w specjalnym otworze na obrzeżu zlewozmywaka.
W większości przypadków taki otwór został zawczasu przygotowany fabrycznie. Instalacja wodna doprowadzana jest od spodu i zazwyczaj jest ona ukryta wewnątrz szafki, nad którą ulokowany jest zlewozmywak. Bateria naścienna jest coraz rzadziej spotykaną opcją. Decydują się na nią osoby, u których instalacja wodna wyprowadzana jest ze ściany nad zlewozmywakiem.
Kolejną kwestią, przed którą staje osoba zainteresowana zakupem baterii zlewozmywakowej, jest ilość uchwytów. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest wybór modelu z dwoma uchwytami. Jeden z nich reguluje wodę zimną, a drugi ciepłą. Oczywiście możliwe jest znalezienie takiej baterii, której uchwyty będą pasować do kuchni urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu. Z wielu względów zalecane jest jednak wybranie baterii kuchennej z pojedynczym uchwytem. Umożliwia wygodniejsze regulowanie strumienia wody i dodatkowo pozwala unikać marnotrawstwa. Mniejsze zużycie wody pozwoli zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.
Niezwykle ważnym elementem każdej baterii jest jej wylewka. To ona w dużej mierze decyduje o skuteczności całej baterii. Jaka wylewka będzie najodpowiedniejsza, zależy od głównie od rodzaju naszego zlewozmywaka. Jej wymiary powinny być takie, aby strumień wody spadał na środek komory zlewu. Ważne, aby końcówkę wylewki dzieliła od dna odpowiednio duża odległość. Bez problemów musimy być w stanie umyć każde naczynie oraz z łatwością płukać warzywa i owoce.
Jeżeli nasz zlewozmywak jest dwukomorowy, to wylewka musi być ruchoma w stopniu wystarczającym, aby swobodnie korzystać z obu komór. Jeżeli chcemy znacząco zwiększyć zasięg wylewki, warto zainwestować w model wyciągany. Wąż może osiągnąć długość nawet 150 cm, przy czym całość można schować w szafce pod zlewozmywakiem, gdy nie potrzebujemy większego zasięgu.
Mniej powszechne są baterie kuchenne, które różnią się od większości modeli. Na przykład dostępne są baterie bezdotykowe, które nie posiadają uchwytów. Wyposażone są w sensor, który zaczyna działać po wykryciu obiektu. Intensywność i temperatura wody jest automatycznie dostosowywana. Ich atrakcyjność wynika przede wszystkim ze zwiększonej funkcjonalności zlewozmywaka wyposażonego w tego typu baterię.
Kolejnym przypadkiem są modele termostatyczne. Wyposażone są w dwa pokrętła, przy czym pełnią one zupełnie różne funkcje. Jedno z nich służy do ustalania siły strumienia, a drugie pozwala regulować temperaturę wody. Możliwa jest ich obsługa za pomocą jednej dłoni, przy czym umożliwiają skuteczne ograniczenie zużycia wody.