Zaprojektowanie komfortowej łazienki jest sporym wyzwaniem dla każdego, zwłaszcza jeśli dysponuje się niewielkim metrażem. Na małej przestrzeni, musimy zmieścić parę podstawowych urządzeń sanitarnych, meble czy sprzęt agd. Pomieszczenie to musi być funkcjonalne, ale także estetycznie wyglądać.
Kompozycja tego małego pomieszczenia jest niezwykle istotna. Na wprost wejścia nie powinniśmy umieszczać pralki czy brodzika, gdyż wówczas będzie ono wydawało się mniejsze. Urządzając łazienkę, skrupulatnie rozplanujmy jej wyposażenie. Dobrym rozwiązaniem jest między innymi umieszczenie wanny na wprost wejścia, ze względu na to, że ściana nad wanną jest przeważnie pusta i ładnie udekorowana. Wchodząc do tego ważnego miejsca, od razu odczujemy jego styl i klimat. Na wprost wejścia możemy także umiejscowić umywalkę. Wykorzystajmy dodatkowe elementy, powiększające optycznie przestrzeń.
W aranżacjach niewielkich metraży, bardzo często uwzględniane są także wanny, chociaż kabina wydaje się rozsądniejszą opcją. Polecane są także rozwiązania typu 2w1, dzięki którym, sprosta się potrzebom wszystkim domowników. Kabina prysznicowa zajmuje o wiele mniej miejsca niż wanna, oprócz tego pozwala na zaoszczędzenie wody i ułatwia sprzątanie. Wiele modeli zostało wyposażonych w samoczyszczącą warstwę. Podczas projektowania łazienki, możemy wybrać do niej również małych rozmiarów wannę do zabudowy. Najlepiej model narożny, asymetryczny, który będzie można dowolnie zaaranżować. Jeśli zależy nam na możliwości brania prysznicu, na jednym z jej boków postawmy specjalną ściankę, która ochroni podłogę przed zamoczeniem i będzie odgrywała rolę kabiny.
Na niewielkiej przestrzeni sprawdzi się narożny model umywalki, najlepiej o boku 30 cm. Taka długość wystarczy nam do umycia rąk, do innych czynności należy wybrać trochę większe urządzenie. Dzięki usytuowaniu jej w narożniku, wykorzystamy tak zwaną martwą przestrzeń. Taki model można umiejscowić na dodatkowej ściance, która oddziela pralkę, część wanny czy kabinę.
Właściciele małych łazienek, zdają sobie sprawę, iż na takiej przestrzeni, liczy się każda ilość wolnego miejsca. Coraz częściej wybieranym modelem sedesu, jest ten wiszący, który doskonale maskuje zbiornik na wodę oraz instalacje sanitarne. Jednakże do jego wymiarów trzeba konieczne doliczyć paręnaście centymetrów, aby móc go obudować. Stojące miski ustępowe ze zbiornikiem na wodę, można natomiast przesunąć bliżej ściany, w której zostaną schowane spłuczki.
Warto przede wszystkim pamiętać, aby nie było ich za dużo. Wybierzmy taką ilość mebli, która okaże się dla nas niezbędna, im mniej ich będzie, tym lepiej. Powinny zmieścić wszelkie niezbędne nam akcesoria, ale także pełnić funkcję maskującą elementy, które nie powinny znaleźć się na widoku (kosz na brudną bieliznę czy pralka). Aby uniknąć dodatkowego zwiększenia optycznego łazienki, warto wybierać jasne kolory mebli. Dobrym wyborem będą odcienie szarości, błękitu czy bieli. Ciekawym rozwiązaniem są zwłaszcza produkty z połyskiem, doskonale odbijające światło. Warto optymalnie wykorzystać każdą wolną przestrzeń na półki, szafki czy szuflady. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza meble łazienkowe robione na zamówienie. Dobrze jest wybrać jeden mebel, aniżeli parę mniejszych, który wprowadzi do pomieszczenia wrażenie porządku.
Warto powiesić je na dwóch sąsiadujących ścianach, to najlepszy sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Wchodząc do łazienki, nie będziemy wówczas odczuwali dyskomfortu, w związku z przebywaniem na niewielkim metrażu. Mogą być one zamocowane także na szafce. Lustro to niezbędny element każdej łazienki, zwłaszcza o ograniczonej ilości miejsca, stanowi doskonałą ozdobę wnętrza, a przede wszystkim znacznie go optycznie powiększa. Zadbajmy jedynie o to, aby nie odbijało się w nim nasze pranie czy ręczniki.
Zrezygnujmy z dużej ilości akcesoriów łazienkowych, przemyślmy co faktycznie, okaże się dla nas niezbędne. W pomieszczeniu nie powinno znajdować się zbyt wiele wieszaków, szczotek do ubikacji czy kubków. Im mniej małych i tych większych przedmiotów, tym łazienka będzie wydawała się większa i lepiej uporządkowana. Korzystajmy natomiast z przydatnych gadżetów, dbających o ład takich jak: dodatkowe uchwyty, relingi, schowki.
Pomieszczenie to nie tylko powinno być praktyczne, ale także doskonale się prezentować. Jeśli chcemy, żeby łazienka wydawała się większa, warto zastosować w niej parę prostych trików. Postawmy przede wszystkim na jasne i stonowane barwy, powiększające optycznie wnętrze. Idealną propozycją są duże płytki podłogowe, jako alternatywa dla malutkich kafelków. Możemy również postarać się, jak najbardziej odsłonić podłogę, wybierając podwieszane urządzenia. Nie ustawiajmy kosmetyków na umywalce czy na brzegu wanny, gdyż przez to łazienka będzie wydawać się ciasna i zagracona.