Termostat Pod Prysznicem – Koniec Koszmaru Regulacji Temperatury

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Termostat umożliwia nam stałą temperaturę podczas całej kąpieli, co bardzo poprawia jej komfort. Baterie termostatyczne montowane są przede wszystkim pod prysznicem, choć znane są również opcje wannowe. To udogodnienie zabezpiecza nas również przed przypadkowym zimną oraz co ważniejsze – gorącą wodą. Unikniemy zatem poparzenia, a także zaoszczędzimy, ponieważ mniej zimnej wody spłynie do kanalizacji oraz szamba.

Jakie zalety posiada termostat zamontowany pod prysznicem?

Zalety, jakie posiada montaż termostatu pod prysznicem można w pełni zauważyć dopiero, gdy zaczniemy z niego korzystać. Przede wszystkim bateria termostatyczna umożliwia łatwą obsługę. Wystarczy, że ustawimy temperaturę jeden raz, a do regulacji pozostanie nam jedynie siła strumienia. Za optymalną temperaturę najczęściej uznaje się 38 stopni i taka wartość zazwyczaj znajdziemy jako zaznaczoną na pokrętle. Jeśli przyjrzymy się modelom baterii, jakie oferują znani producenci zakres temperatur, jaki możemy ustawić jest bardzo duży. Możemy to zrobić z dokładnością do 1 stopnia.

Termostat to idealny sprzęt do oszczędnego zużywania wody. Jeśli mamy do dyspozycji tradycyjne baterie jedno i dwuuchwytowe, czas ustawiania temperatury może potrwać dość długo. W przypadku termostatu skracamy ten czas do około 3-4 sekund, a nawet mniej w przypadku najlepszych modeli. To zapewnia nam dużo mniejsze straty wody, gdy weźmiemy pod uwagę to, że z prysznica korzysta codziennie kilku domowników.

Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania. Wiele zasobników montowanych w domowych instalacjach posiada funkcję podgrzewania do temperatury 70 stopni, co pozwala na zniwelowanie ryzyka namnażania bakterii Legionella. Bateria termostatyczna zabezpieczy nas przed przypadkowym wypływem bardzo gorącego strumienia. Jeśli z jakiś przyczyn nastąpi awaria dopływu zimnej wody również unikniemy poparzenia. Dodatkową korzyścią jest to, że bateria termostatyczna nie nagrzewa się w trakcie nawet długiego użytkowania. To sprawia, że jest to bezpieczne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, dzieci oraz osób starszych.

Czy istnieją wady takiego rozwiązania?

Główną wadą termostatu jest jego dość wysoka cena. Jednak popularność termostatów w ostatnim czasie znacznie wzrosła, co może przyczynić się do spadku ich cen. Warto zatem śledzić to jak na bieżąco kształtuje się cena tych produktów.

Ponadto montaż termostatu nie zawsze ma sens. Są to przypadki, kiedy w naszym domu wodę podgrzewa gazowy podgrzewacz przepływowy lub kocioł elektryczny albo dwufunkcyjny. Bateria termostatyczna nie będzie współpracować z tymi urządzeniami.

Jak najlepiej sprawdzić, czy przyda nam się termostat?

Jeśli mamy wątpliwości co do zakupu termostatu, przed przeprowadzką do nowego domu lub mieszkania możemy na kilka dni zamontować tradycyjną jednouchwytową baterię. Może być ona pożyczona lub stara. Dzięki temu dowiemy się, czy podczas kąpieli wymagane jest częste używanie uchwytu z powodu zmian temperatury. Jeśli okaże się, że zmiany w ustawieniu baterii nie są konieczne, to prawdopodobnie również termostat nie jest nam potrzebny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo zamocować akcesoria do systemu nawadniającego w ogrodzie?
Jak prawidłowo zamocować akcesoria do systemu nawadniającego w ogrodzie?
Odkryj praktyczne porady dotyczące zamontowania akcesoriów do systemu nawadniającego. Dowiedz się, jak rozłożyć nawodnienie, obsłużyć rury oraz skonfigurować urządzenia sterujące dla doskonałego ogrodu.
Efektywne i ekologiczne ogrzewanie basenu – jak to działa?
Efektywne i ekologiczne ogrzewanie basenu – jak to działa?
Porozmawiamy o efektywnych i ekologicznych metodach ogrzewania basenu, ich funkcjonowaniu i korzyściach płynących z ich zastosowania. Zrozumiesz, dlaczego warto wybrać ekologiczne ogrzewanie basenu.
Wanna czy prysznic – jak zdecydować co wybrać?
Wanna czy prysznic – jak zdecydować co wybrać?
Wanna i prysznic to dwa najczęściej wybierane rozwiązania do kąpieli. Każde z nich ma swoje zalety i wady, co może utrudnić podjęcie decyzji o tym, co wybrać.
Ostatnie wpisy